Wyszliśmy na przeciw potrzebom

Wychodząc na przeciw potrzebom, jaką jest terapia z wykorzystaniem zwierząt, Nasze ranczo postanowiło wprowadzić zakres pracy terapeutycznej z dziećmi i dorosłymi.

Nasze zwierzęta są bardzo spokojne i do tego lubią przebywać w otoczeniu człowieka, stąd pomysł aby wprowadzić Animaloterapię czy inaczej Zooterapię.

Terapia z udziałem zwierząt, czyli tak zwana zooterapia lub animaloterapia, jako podstawowa lub pomocnicza forma leczenia znajduje miejsce we współczesnym lecznictwie od lat 60. XX wieku. Istnieje kilka rodzajów interakcji pacjenta z zwierzęciem: terapia z udziałem zwierząt, zajęcia z udziałem zwierząt oraz edukacja z udziałem zwierząt. Kontakt pacjenta z zwierzęciem, może być z powodzeniem wykorzystywany w praktyce psychiatrycznej, zarówno w ramach prewencji, leczenia, jak i rehabilitacji.

Działanie zooterapii

Zwierzęta posiadają cechy, które mogą prowokować zainteresowanie pacjentów oraz stymulować liczne funkcje sensoryczne poprzez dźwięki, pozy, zapach, dotyk. Ich aktywność jest prosta, powtarzalna i niewerbalna, przez co bardziej dostępna nawet dla osób z zaburzeniami funkcji językowych [12]. Zwierzęta stanowią źródło i cel skupiania uwagi [23]. Próby usystematyzowania sposobów oddziaływania zwierząt na człowieka doprowadziły do wyróżnienia kilku mechanizmów:

  • afektywnego – opartego na uczuciach rodzących się pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem, im silniejsza więź emocjonalna, tym lepsze rezultaty zooterapii;
  • stymulacji psychologicznej – interakcji ze zwierzęciem stymulującej zachowania społeczne oraz funkcje poznawcze;
  • rekreacyjnego – zabawa ze zwierzęciem to powód do radości i śmiechu. Jest to szczególnie ważne dla osób cierpiących z powodu izolacji i niskiej samooceny. Ponadto, zabawa ze zwierzęciem wymaga ruchu, jest zatem doskonałym ćwiczeniem fizycznym;
  • psychosomatycznego – wymienione wcześniej mechanizmy (afektywny, psychologiczny i rekreacyjny) niosą implikacje psychosomatyczne. Wynika to z faktu, że liczne schorzenia somatyczne mają komponentę psychiczną;
  • fizycznego – ważnym elementem zooterapii jest komponent fizyczny, czego przykład stanowią hipoterapia czy delfinoterapia, gdzie ruch w towarzystwie zwierzęcia odgrywa kluczową rolę;
  • skojarzonego – w kontakcie ze zwierzęciem często rolę odgrywa jednocześnie kilka spośród wymienionych powyżej mechanizmów. Przykładowo, podczas hipoterapii zawsze działają mechanizmy: afektywny, rekreacyjny i fizyczny – z punktu widzenia psycho-sensorycznego jazda konna jest korzystniejsza niż na przykład jazda na rowerze.

Zastosowanie zooterapii w zaburzeniach psychicznych

Nasza sunia Owczarka
Nasza sunia owczarka

Zdolność tworzenia atmosfery relaksu i katalizowanie zachowań społecznych sprawiają, że zwierzęta doskonale sprawdzają się w procesie terapeutycznym osób z zaburzeniami psychicznymi. Prowadzone dotychczas w niewielkich grupach badania nad wpływem interakcji ze zwierzęciem na leczenie zaburzeń afektywnych, wskazują na wyraźną poprawę u pacjentów, którzy brali udział w zooterapii. Kontakt ze zwierzęciem powoduje redukcję lęku, zmniejszenie poczucia samotności oraz poprawę nastroju.

Nasze zwierzęta gospodarskie niejednokrotnie brały udział w pracy z dziećmi, czują się dobrze jako towarzysze zabaw oraz spełniają swoją rolę jako atrakcja dla dzieci i dorosłych.

Nasze kozy, owce, konie czy alpaki zaczynają cieszyć się coraz większym zainteresowaniem i zostają wprowadzone jako oferta terapeutyczna na Naszym Ranczo. Mamy też psy, które uwielbiają dzieci ( owczarek szkocki Colie na zdjęciach) dla dzieci, które uwielbiają mocne przytulanie.

W Najbliższym czasie czyli już do końca roku wprowadzimy także Alpakoterapię.

Nasze stadko alpak
Sosenek

ZAPRASZAMY!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *